7 rzeczy, które poprawią jakość Twojego SNU

Sen i regeneracja jakiej wtedy doświadczamy, to bardzo ważne czynniki. Dobry sen przyczynia się do równowagi hormonalnej, a za tym idzie lekkości w zrzucaniu tkanki tłuszczowej. Dlatego warto dbać o jego jakość.

7 rzeczy, które poprawią jakość Twojego snu:

1. Dbaj o stałą porę zasypiania i wstawania.

Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy jednego dnia idziesz spać o 22 i wstajesz o 5, a następnego kładziesz się o 1 i wstajesz o 9. Liczba godzin jest taka sama, ale dla organizmu to nie jest to samo. Regularność i systematyczność zawsze dają lepsze efekty.

2. Śpij zgodnie z rytmem dobowym.

Nasz organizm funkcjonuje zgodnie ze światłem słonecznym. Optymalne byłoby chodzenie spać maksymalnie 2-3 godziny po zachodzie słońca i pobudka wraz ze wschodem☀️.

3. Unikaj stymulantów po godzinie 16.

Może się to przełożyć na gorszą jakość snu. Nie pij po tej godzinie kawy, napoi energetycznych, yerba mate, ani żadnych przedtreningówek.

4. Unikaj aktywności fizycznej w godzinach wieczornych.

Na 4-5 h przed snem Twoje ciało powinno wchodzić w stan odpoczynku 🛀. Zrobienie intensywnego treningu (zwłaszcza typu HIIT) zamiast Cię wyciszyć, to rozpędzi i rozbudzi na długie godziny.

5. Ogranicz światło niebieskie 3h przed snem

TV, laptop, telefon, tablet 📱 – jeśli już musisz korzystać, to użyj albo specjalnej aplikacji redukującej szkodliwe niebieskie promieniowanie, lub specjalnych okularów.

6. Stosuj techniki relaksacyjne, medytuj.

Wycisz się i dotleń 🧘‍♂️. Ja uwielbiam saunę.

7. Jedz ostatni posiłek maksymalnie na 2h przed snem.

Trawienie obciąża organizm i uniemożliwia przejście w stan odpoczynku 🥗.

A Ty, w jaki sposób dbasz o regenerację i sen? 💤

Share on facebook
Facebook
Share on pocket
Pocket
Share on pinterest
Pinterest

NAOMI TAMPER

Jestem certyfikowanym instruktorem sportu. Na co dzień kocham  śpiew, podróże, kino i gotowanie. Napisałam książkę: “Łatwa Trudność Odchudzania“, aby podzielić się wreszcie skutecznym sposobem na schudnięcie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Jeśli chcesz osiągnąć wymarzoną sylwetkę, to zapraszam do współpracy online.

3 thoughts on “7 rzeczy, które poprawią jakość Twojego SNU”

 1. “2. Śpij zgodnie z rytmem dobowym.

  Nasz organizm funkcjonuje zgodnie ze światłem słonecznym. Optymalne byłoby chodzenie spać maksymalnie 2-3 godziny po zachodzie słońca i pobudka wraz ze wschodem☀️.”

  Naomi, tutaj nie do końca mogę się zgodzić. Polecam przesłuchać na youtube TedX “Okradzeni – rzecz o nocnych markach”. Mój organizm w godzinach porannych NIE FUNKCJONUJE. Mam pracę taką, że mogę sobie pozwolić na spanie do 9-10, a chodzenie spać o 2-3 w nocy. Najwięcej energii mam w godzinach 17-23. Jakość mojego snu oraz samopoczucie jest milion razy lepsze odkąd słucham swojego organizmu, a nie cyklu dobowego. Kiedyś czułam wyrzuty sumienia, próbowałam rano ćwiczyć, biegać , wstawać ze wschodem słońca. I wiesz co? Kładłam się spać np. o 22 i leżałam i patrzyłam w sufit do 2 w nocy 🙂 Także rozpowszechnianie takich informacji nie do końca jest dobre, polecam tutaj właśnie posłuchać tego filmu i zapoznać się z tematem dokładniej, żeby nie rozpowszechniać mitów. Być może Ty nie miałaś nigdy takiego problemu, a jednak 25% społeczeństwa ten problem ma i Twoi klienci też mogą być nocnymi markami (jak ja) 😉

  1. Program jest uniwersalny, aby jak najwięcej osób mogło z niego skorzystać. Jak sama zauważyłaś – ten problem może mieć 25% społeczeństwa, więc jest to zdecydowana mniejszość. Od każdego wyjątku są jednak reguły. Jeśli czujesz się dobrze, Twoje wyniki badań są w porządku – możesz zostać przy takim trybie dnia.

   Jednak badania oraz moje doświadczenie w pracy z podopiecznymi dowodzą, że dużo lepiej organizm funkcjonuje, kiedy śpimy zgodnie z rytmem dobowym. Poza tym wiele badań potwierdza, że zarywając noce zaburzamy prace hormonów głodu i sytości, co wiąże się ze spożyciem większej ilości kcal. Program jest dla osób, którym zależy na redukcji tłuszczowej, więc TIP, który podałam jest nie tylko potwierdzony naukowo, ale też bardzo przydatny.

  2. Pełna zgoda z Gosią 🙂 Nocny marek to nocny marek! I po prostu funkcjonuje on w zgodzie ze swoją naturą, a przecież to właśnie w zgodzie z własną naturą powinniśmy funkcjonować, czyż nie?

   Poza tym jak się pracuje 9-17 to doliczając dojazdy do pracy i do domu na życie zostaje tylko czas między 18:00 a 24:00. Nie wyobrażam sobie ograniczenia życia do bycia trybikiem w maszynie: 6:30 pobudka, ogarnięcie się rano do pracy, śniadanie i wyjście, a potem powrót do domu koło 18 lub później (czasem dużo później :-/ ) i zaraz spać. A kiedy pokorzystać z życia? 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *